DAV3W3P743M30LF - Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Manufacturer Part Number:DAV3W3P743M30LF
Manufacturer:Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Part of Description:CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SLDR
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:566 In Stock
TypeDescription
SeriesDW
PackageTray
Part StatusActive
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3 (Power)
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 3W3
Contact TypePower
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating (Amps)30A
Backset Spacing0.374" (9.50mm)