DCM17W5P1B5NA190 - VEAM
Manufacturer Part Number:DCM17W5P1B5NA190
Manufacturer:VEAM
Part of Description:CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SLDR
TypeDescription
SeriesCombo D®, D*M
PackageBulk
Part StatusActive
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions17 (12 + 5 Coax or Power)
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 17W5
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating (Amps)7.5A
Backset Spacing-
FeaturesMounting Brackets, Shielded
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1592
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related VEAM Components
1731070565 Woodhead - Molex
CONN D-SUB PLUG 8POS PNL MNT...