SQR620500 - Socapex (Amphenol Pcd)
Manufacturer Part Number:SQR620500
Manufacturer:Socapex (Amphenol Pcd)
Part of Description:CONN RECEPTACLE 6POS 20AWG
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:400 In Stock
TypeDescription
SeriesSolaris
PackageBulk
Part StatusNot For New Designs
Connector TypeReceptacle
Contact TypeMale or Female
Number of Positions6
Pitch-
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypePanel Mount
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
Color-
FeaturesIP67
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 400
Minimum: 1
Related Socapex (Amphenol Pcd) Components
2-1318114-3 TE Connectivity AMP Connectors
CONN HOUSING TAB 6POS KEY-Y PNL...
1-967621-1 TE Connectivity AMP Connectors
CONN RCPT HSG 9POS 5.00MM...
0436450508 Woodhead - Molex
CONN RCPT HSG 5POS 3.00MM...
0050579016 Woodhead - Molex
CONN HOUSING 16POS .100 SINGLE...
CONN PLUG HSG 2POS 4.80MM...
CONN PLUG HSG 2POS 7.80MM...