MTSW-104-06-T-T-200 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTSW-104-06-T-T-200
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
REMARK
Buy the MTSW-104-06-T-T-200 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions12
Number of Rows3
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 4745
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
147062-3 TE Connectivity AMP Connectors
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM...
98401-102-20 Storage & Server IO (Amphenol ICC)
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM...