HMTSW-111-11-G-Q-225 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:HMTSW-111-11-G-Q-225
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
REMARK
Buy the HMTSW-111-11-G-Q-225 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions22
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.200" (5.08mm)
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post0.605" (15.37mm)
Overall Contact Length0.930" (23.62mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - PostGold
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Insulation ColorNatural
Current Rating (Amps)3A