MTSW-121-11-T-T-730 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTSW-121-11-T-T-730
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 63POS 2.54MM
REMARK
Buy the MTSW-121-11-T-T-730 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions63
Number of Rows3
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.730" (18.54mm)
Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length0.930" (23.62mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A