10087119-030LF - Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Manufacturer Part Number:10087119-030LF
Manufacturer:Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Part of Description:CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
TypeDescription
SeriesQuickie™
PackageTube
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions30
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Cable/Wire
ShroudingShrouded - 4 Wall
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.685" (17.40mm)