3110-50-003-12-00-TR - CnC Tech
Manufacturer Part Number:3110-50-003-12-00-TR
Manufacturer:CnC Tech
Part of Description:HEADER, 0.079" (2.00MM), 50 POS.
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:855 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions50
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Cable/Wire
ShroudingShrouded - 4 Wall
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height-
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - Post-
Contact MaterialBrass
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
FeaturesKeying Slot
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation Color-
Current Rating (Amps)1A