MTMM-104-14-T-S-675 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTMM-104-14-T-S-675
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 4POS 2MM
REMARK
Buy the MTMM-104-14-T-S-675 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions4
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.675" (17.15mm)
Contact Length - Post0.017" (0.43mm)
Overall Contact Length0.751" (19.08mm)
Insulation Height0.059" (1.50mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A