MTMM-109-15-F-D-170 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTMM-109-15-F-D-170
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 18POS 2MM
REMARK
Buy the MTMM-109-15-F-D-170 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions18
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post0.601" (15.27mm)
Overall Contact Length0.830" (21.08mm)
Insulation Height0.059" (1.50mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A