HMTSW-150-12-L-Q-740 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:HMTSW-150-12-L-Q-740
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
REMARK
Buy the HMTSW-150-12-L-Q-740 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesFlex Stack, HMTSW
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions100
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.200" (5.08mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length1.030" (26.16mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorNatural
Current Rating (Amps)3A