MTSW-127-09-T-S-060 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTSW-127-09-T-S-060
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
REMARK
Buy the MTSW-127-09-T-S-060 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions27
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.060" (1.52mm)
Contact Length - Post0.570" (14.48mm)
Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3642
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
852-80-078-10-001101 Preci-Dip
CONN HEADER VERT 78POS 1.27MM...