MTSW-204-24-S-T-290 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTSW-204-24-S-T-290
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 12POS 5.08MM
REMARK
Buy the MTSW-204-24-S-T-290 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesFlex Stack, MTSW
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Cuttable
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
Number of Positions12
Number of Rows3
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length0.480" (12.19mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1367
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
800-10-027-10-002101 Preci-Dip
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM...