20021521-00026T1LF - Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Manufacturer Part Number:20021521-00026T1LF
Manufacturer:Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Part of Description:CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
TypeDescription
SeriesMinitek127® 20021521
PackageTube
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions26
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Cable/Wire
ShroudingShrouded - 4 Wall
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.220" (5.60mm)