TSM-120-01-T-SH-LC-TR - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:TSM-120-01-T-SH-LC-TR
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER SMD R/A 20POS 2.54MM
REMARK
Buy the TSM-120-01-T-SH-LC-TR Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesTSM
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions20
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.120" (3.05mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesBoard Lock
Operating Temperature-55°C ~ 105°C