MTMM-111-05-G-D-220 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTMM-111-05-G-D-220
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:2MM TERMINAL STRIP
REMARK
Buy the MTMM-111-05-G-D-220 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesMTMM
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Cuttable
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions22
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.220" (5.59mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length0.377" (9.58mm)
Insulation Height0.059" (1.50mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating20.0µin (0.51µm)
Contact Finish - PostGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A