MTSW-108-23-S-S-225-005 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTSW-108-23-S-S-225-005
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
REMARK
Buy the MTSW-108-23-S-S-225-005 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions8
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions Loaded7
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - PostTin
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 4518
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
1-794493-1 TE Connectivity AMP Connectors
CONN HEADER VERT 22POS 4.2MM...