HMTSW-112-28-L-T-990 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:HMTSW-112-28-L-T-990
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
REMARK
Buy the HMTSW-112-28-L-T-990 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions36
Number of Rows3
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.990" (25.15mm)
Contact Length - Post0.040" (1.02mm)
Overall Contact Length1.130" (28.70mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - PostTin
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Insulation ColorNatural
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1847
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
6-103673-4 TE Connectivity AMP Connectors
CONN HEADER R/A 15POS 2.54MM...
4-103795-0-38 TE Connectivity AMP Connectors
CONN HEADER R/A 76POS 2.54MM...