HMTSW-105-13-F-D-013-RA - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:HMTSW-105-13-F-D-013-RA
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
REMARK
Buy the HMTSW-105-13-F-D-013-RA Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesFlex Stack, HMTSW
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions10
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.013" (0.33mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.240" (6.10mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorNatural
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1732
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
0026485242 Woodhead - Molex
CONN HEADER R/A 24POS 3.96MM...