MTLW-113-09-F-S-453 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTLW-113-09-F-S-453
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
REMARK
Buy the MTLW-113-09-F-S-453 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions13
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.453" (11.50mm)
Contact Length - Post0.217" (5.51mm)
Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
Insulation Height0.060" (1.52mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)5.2A per Contact
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1827
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
2-827745-6 TE Connectivity AMP Connectors
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM...