MDF51-2P-12DSA(20) - Hirose
Manufacturer Part Number:MDF51-2P-12DSA(20)
Manufacturer:Hirose
Part of Description:CONN HEADER VERT 2POS 12MM
TypeDescription
SeriesMDF51
PackageTray
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Blade
Pitch - Mating0.472" (12.00mm)
Number of Positions2
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Cable/Wire
ShroudingShrouded - 4 Wall
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.266" (6.76mm)
Contact ShapeRectangular
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialBrass
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
FeaturesBoard Guide
Operating Temperature-35°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)1A
Voltage Rating3000V