G125-MV25005L0R - Harwin
Manufacturer Part Number:G125-MV25005L0R
Manufacturer:Harwin
Part of Description:CONN HEADER VERT 50POS 1.25MM
TypeDescription
SeriesGecko
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.049" (1.25mm)
Number of Positions50
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.049" (1.25mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingShrouded - 4 Wall
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.177" (4.50mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.193" (4.90mm)
Contact ShapeCircular
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post-
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialPolyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
FeaturesBoard Lock, Pick and Place
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorGreen
Current Rating (Amps)2A per Contact