HMTSW-113-07-T-S-060-LA - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:HMTSW-113-07-T-S-060-LA
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:693 In Stock
Ship From:Hong Kong
Shipment Way:DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
REMARK
Buy the HMTSW-113-07-T-S-060-LA Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions13
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.060" (1.52mm)
Contact Length - Post0.270" (6.86mm)
Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Insulation ColorNatural
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 693
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
353-10-124-00-001101 Preci-Dip
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM...