MA35-6P-2DS(71) - Hirose
Manufacturer Part Number:MA35-6P-2DS(71)
Manufacturer:Hirose
Part of Description:CONN HEADER R/A 6POS 2MM
TypeDescription
SeriesMA35
PackageBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions6
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.157" (4.00mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating118.1µin (3.00µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialBrass
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)2A
Voltage Rating200VAC