TMM-132-01-G-D-RA-012 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:TMM-132-01-G-D-RA-012
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:2MM TERMINAL STRIP
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:883 In Stock
Ship From:Hong Kong
Shipment Way:DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
REMARK
Buy the TMM-132-01-G-D-RA-012 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesTMM
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions64
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded63
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.126" (3.20mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.155" (3.94mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating20.0µin (0.51µm)
Contact Finish - PostGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3.2A per Contact