MTLW-112-08-G-S-350 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTLW-112-08-G-S-350
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
REMARK
Buy the MTLW-112-08-G-S-350 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesFlex Stack, MTLW
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions12
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
Insulation Height0.060" (1.52mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - PostGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)5.2A per Contact
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1397
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
3-827780-2 TE Connectivity AMP Connectors
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM...