MTSW-116-07-F-S-130 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MTSW-116-07-F-S-130
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
REMARK
Buy the MTSW-116-07-F-S-130 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions16
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A