TSM-120-04-H-SV - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:TSM-120-04-H-SV
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:736 In Stock
Ship From:Hong Kong
Shipment Way:DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
REMARK
Buy the TSM-120-04-H-SV Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesTSM
PackageTube
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions20
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - PostGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C