P50L-100P-RR7-DA - 3M
Manufacturer Part Number:P50L-100P-RR7-DA
Manufacturer:3M
Part of Description:CONN PLUG 100POS R/A GOLD
TypeDescription
SeriesPak 50, P50L
PackageBulk
Part StatusObsolete
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.433" (11.00mm)