CDBGBSC201200-G - Comchip Technology
Manufacturer Part Number:CDBGBSC201200-G
Manufacturer:Comchip Technology
Part of Description:DIODE DUAL SIC 20A 1200V TO-247
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:308 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)25.9A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8 V @ 10 A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C