DB3J201K0L - Panasonic
Manufacturer Part Number:DB3J201K0L
Manufacturer:Panasonic
Part of Description:DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SMINI3
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20 V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550 mV @ 500 mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)4.3 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-85
Supplier Device PackageSMini3-F2-B
Operating Temperature - Junction125°C (Max)