PLDS60-C-277PEB - CUI Inc.
Manufacturer Part Number:PLDS60-C-277PEB
Manufacturer:CUI Inc.
Part of Description:PWR SUPPLY LED DVR AC/DC
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:882 In Stock
TypeDescription
SeriesPLDS60 (60W)
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output19 ~ 36V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)60 W
Voltage - Isolation3.75 kV
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.89" L x 1.58" W x 1.10" H (175.0mm x 40.0mm x 28.0mm)