DTS240083UDC-P9/RP - CUI Inc.
Manufacturer Part Number:DTS240083UDC-P9/RP
Manufacturer:CUI Inc.
Part of Description:AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W
TypeDescription
Series-
Package-
Part StatusObsolete
Region Utilized-
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)20 W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Cord Length72" (1.83m)
Input ConnectorIEC 320-C8
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approval Agency-
Standard Number-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 4078
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related CUI Inc. Components
16-00034 Tensility International Corporation
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W...