L58D-Y12-W - Visual Communications Company, LLC
Manufacturer Part Number:L58D-Y12-W
Manufacturer:Visual Communications Company, LLC
Part of Description:LED IND YELLOW DIFF 12V 6" LEAD
TypeDescription
SeriesL58
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.19" (4.83mm)
Lens Size-
Lens StyleRound with Domed Top
Millicandela Rating20mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)