464W-NKA28H-NWO - Visual Communications Company, LLC
Manufacturer Part Number:464W-NKA28H-NWO
Manufacturer:Visual Communications Company, LLC
Part of Description:PMI .250" LED 28V WIRE DIFF AMBE
TypeDescription
Series464
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeLED
Lamp ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage28V
Current16.5mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Size9.91mm Dia
Lens StyleRound with Flat Top
Millicandela Rating3600mcd
Wavelength - Peak592nm
Viewing Angle15°
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)