C405-ALP120-CAO - Visual Communications Company, LLC
Manufacturer Part Number:C405-ALP120-CAO
Manufacturer:Visual Communications Company, LLC
Part of Description:PMI .250" LED 120V TAB CLEAR AMB
TypeDescription
Series405
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeLED
Lamp ColorAmber
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC
Voltage120V
Current2mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Size-
Lens Style-
Millicandela Rating2.1mcd
Wavelength - Peak583nm
Viewing Angle50°
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3023
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Visual Communications Company, LLC Components
24978683331504 Dialight
LED PANEL IND RED 5V CYLINDER...