C41-GAR15H-NWO - Visual Communications Company, LLC
Manufacturer Part Number:C41-GAR15H-NWO
Manufacturer:Visual Communications Company, LLC
Part of Description:PMI .250" LED 15V TAB DIFF GREEN
TypeDescription
Series41
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeLED
Lamp ColorAmber, Green, Red
Lens ColorColorless
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage15V
Current24mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Size7.11mm Dia