46W-RLP60H-CWO - Visual Communications Company, LLC
Manufacturer Part Number:46W-RLP60H-CWO
Manufacturer:Visual Communications Company, LLC
Part of Description:PMI .250" LED 60V WIRE CLEAR RED
TypeDescription
Series46
PackageBulk
Part StatusObsolete
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage60V
Current2mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Size7.11mm Dia
Lens StyleRound with Domed Top
Millicandela Rating2.3mcd
Wavelength - Peak635nm
Viewing Angle50°
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)