PE-1206CCMC261STS - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PE-1206CCMC261STS
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:CMC 310MA 2LN 260 OHM SMD
TypeDescription
SeriesChipChoke™ CCMC
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Filter TypeSignal Line
Number of Lines2
Impedance @ Frequency260 Ohms @ 100 MHz
Inductance @ Frequency-
Frequency Coupled to Inductance @ Frequency-
Current Rating (Max)310mA
DC Resistance (DCR) (Max)500mOhm
Voltage Rating - DC50V
Voltage Rating - AC-
Operating Temperature-
Ratings-
Approval Agency-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height (Max)0.083" (2.10mm)