IS42S86400F-6TL-TR - ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.)
Manufacturer Part Number:IS42S86400F-6TL-TR
Manufacturer:ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.)
Part of Description:IC DRAM 512MBIT PAR 54TSOP II
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:480 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TechnologySDRAM
Memory Size512Mb (64M x 8)
Memory InterfaceParallel
Clock Frequency166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page-
Access Time5.4 ns
Voltage - Supply3V ~ 3.6V
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)