IS42S86400B-7TLI - ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.)
Manufacturer Part Number:IS42S86400B-7TLI
Manufacturer:ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.)
Part of Description:IC DRAM 512MBIT PAR 54TSOP II
TypeDescription
Series-
PackageTray
Part StatusObsolete
Memory TypeVolatile
Memory FormatDRAM
TechnologySDRAM
Memory Size512Mb (64M x 8)
Memory InterfaceParallel
Clock Frequency143 MHz
Write Cycle Time - Word, Page-
Access Time5.4 ns
Voltage - Supply3V ~ 3.6V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)