LD59015C18R - STMicroelectronics
Manufacturer Part Number:LD59015C18R
Manufacturer:STMicroelectronics
Part of Description:IC REG LIN 1.8V 150MA SOT323-5
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.21V @ 150mA
Current - Output150mA
Current - Quiescent (Iq)60 µA
Current - Supply (Max)110 µA
PSRR-
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 125°C