NCV662SQ15T1 - Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Manufacturer Part Number:NCV662SQ15T1
Manufacturer:Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Part of Description:IC REG LINEAR 1.5V 100MA SC82AB
TypeDescription
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.95V @ 100mA
Current - Output100mA
Current - Quiescent (Iq)1 µA
Current - Supply (Max)6 µA
PSRR-
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 125°C