RT9198-15GBG - Richtek
Manufacturer Part Number:RT9198-15GBG
Manufacturer:Richtek
Part of Description:IC REG LIN 1.5V 300MA SOT23-5G
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.33V @ 300mA
Current - Output300mA
Current - Quiescent (Iq)130 µA
Current - Supply (Max)-
PSRR60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features-
Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 125°C