S-1200B55-I6T2G - ABLIC U.S.A. Inc.
Manufacturer Part Number:S-1200B55-I6T2G
Manufacturer:ABLIC U.S.A. Inc.
Part of Description:IC REG LINEAR 5.5V 150MA SNT6A
TypeDescription
SeriesS-1200
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusObsolete
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)10V
Voltage - Output (Min/Fixed)5.5V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.19V @ 100mA
Current - Output150mA
Current - Quiescent (Iq)1 µA
Current - Supply (Max)40 µA
PSRR65dB (1kHz)
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Current
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)