FFSD-08-D-10.00-01-N-D05 - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:FFSD-08-D-10.00-01-N-D05
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:289 In Stock
Ship From:Hong Kong
Shipment Way:DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS
REMARK
Buy the FFSD-08-D-10.00-01-N-D05 Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesTiger Eye™ FFSD
PackageBulk
Part StatusActive
Connector TypeSocket to Socket (3)
Number of Positions16
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable0.025" (0.64mm)
Length0.833' (254.00mm, 10.00")