PZC25SFEN - Sullins Connector Solutions
Manufacturer Part Number:PZC25SFEN
Manufacturer:Sullins Connector Solutions
Part of Description:CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions25
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length0.938" (23.83mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialCopper Alloy
Insulation MaterialThermoplastic, Polyester
Features-
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A