FTSH-127-03-F-DV-TR - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:FTSH-127-03-F-DV-TR
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
REMARK
Buy the FTSH-127-03-F-DV-TR Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesFTSH
PackageTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions54
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.065" (1.65mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.099" (2.51mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3.4A per Contact
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 4266
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
350-10-158-01-899101 Preci-Dip
CONN HEADER SMD 58POS 2.54MM...