M50-4703245 - Harwin
Manufacturer Part Number:M50-4703245
Manufacturer:Harwin
Part of Description:CONN HEADER VERT 64POS 1.27MM
TypeDescription
SeriesArcher M50
PackageTube
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions64
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board
ShroudingShrouded - 4 Wall
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.224" (5.69mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostGold
Contact MaterialCopper Alloy
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)1A per Contact