929835-02-36-RK - 3M
Manufacturer Part Number:929835-02-36-RK
Manufacturer:3M
Part of Description:CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
TypeDescription
Series929
PackageBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader, Breakaway
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions36
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post0.405" (10.29mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.115" (2.92mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200.0µin (5.08µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialCopper Alloy
Insulation MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)2.5A